SAKRAMENTY

CHRZEST

Udzielenie sakramentu chrztu dzieciom odbywa się na podstawie prośby rodziców. Prośba ta wyrażająca ich wiarę stanowi gwarancję rozwoju dziecka w łasce żywej wiary. Wiara z kolei powinna mieć swoje źródło w Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Aby tak też się działo przed obrzędem udzielenia chrztu niezbędne jest pobudzenie i umocnienie wiary rodziców. Zgodnie z przyjętą w diecezji legnickiej praktyką, rodzice dziecka mającego przyjąć chrzest zobowiązani są do uczestnictwa w katechezach chrzcielnych. W spotkaniach tym mogą, a nawet powinni uczestniczyć, także rodzice chrzestni.

Cykl czterech katechez (pt.: „Wierzysz, przyjmij chrzest”) w naszej parafii odbywa się cztery razy w roku. Trzy spotkania mają miejsce w domu parafialnym, a ostatnie w domu rodziny przygotowującej się do chrztu dziecka.

Dla rodzin pragnących ochrzcić dziecko do końca kwietnia 2017 r., przewidziane są spotkania w I kwartale:

• 4 marca (sobota; godz. 18:30);
  • 10 marca (piątek; godz. 20:00);
  • 18 marca (sobota; godz. 18:30).

Dla rodzin, które chcą ochrzcić dziecko do końca czerwca 2017 r., zaplanowane są spotkania w II kwartale:

• 29 kwietnia (sobota; godz. 20:00);
  • 13 maja (sobota; godz. 20:00);
  • 27 maja (sobota; godz. 20:00).

Dla rodzin, które chcą ochrzcić dziecko do końca września 2017 r., zaplanowane są spotkania w III kwartale:

• 18 sierpnia (piątek godz. 18:00) – kolejne daty ustalone zostaną podczas pierwszego spotkania;

Dla rodzin, które chcą ochrzcić dziecko do końca lutego 2018 r., zaplanowane są spotkania w IV kwartale:

• 11 października (środa; godz. 19:00);
  • 8 listopada (środa; godz. 19:00);
  • 22 listopada (środa; godz. 19:00).

Chrzest dziecka powyżej 7. roku życia oraz osoby dorosłej, wymaga indywidualnego przygotowania prowadzonego przez duszpasterza w lokalnej wspólnocie oraz cyklu spotkań katechumenalnych prowadzonych przez Biskupa Legnickiego.

EUCHARYSTIA

Dzieci uczęszczające na katechezę parafialną oraz lekcje religii w szkole podstawowej, podczas tych spotkań przygotowują się do pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Pierwsza Komunia Święta przewidziana jest dla dzieci z klas trzecich 13 maja 2018 roku.

Komunia Deklaracja Rodziców

2018 I Komunia wymagania

BIERZMOWANIE

Trzeci sakrament należący do grupy sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, zgodnie z praktyką przyjętą w diecezji legnickiej, udzielany jest młodzieży po trzyletnim przygotowaniu.

Rozpoczęcie nowego cyklu dla gimnazjalistów z klasy pierwszej, nastąpi 4 marca 2016 roku. W kolejnych latach będzie to dzień 14 lutego lub 4 marca.

Informacje o bierzmowaniu dla osób dorosłych znajdują się na: http://diecezja.legnica.pl/bierzmowanie-doroslych/

SPOWIEDŹ

Okazja do spowiedzi jest w każde sobotnie popołudnie. W miesiącach jesienno-zimowych (XI – III) godz. 16:00-17:00, a w miesiącach wiosenno-letnich (IV – X) godz. 17:00-18:00. Ponadto spowiedź organizowana jest w parafii w okresie Adwentu i Wielkiego Postu.

SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH

Sakramentu tego udziela się na indywidualną prośbę oraz w Dniu Chorego podczas Eucharystii (11 lutego).

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

Przygotowanie do sakramentu małżeństwa obejmuje tzw. kurs przedmałżeński wraz z wizytami w Poradni życia rodzinnego oraz spotkania w biurze parafialnym. Pierwsze spotkanie z duszpasterzem powinno mieć miejsce nie później jak trzy miesiące przed datą planowanego ślubu.