SAKRAMENTY

CHRZEST

Udzielenie sakramentu chrztu dzieciom odbywa się na podstawie prośby rodziców. Prośba ta wyrażająca ich wiarę stanowi gwarancję rozwoju dziecka w łasce żywej wiary. Wiara z kolei powinna mieć swoje źródło w Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Aby tak też się działo przed obrzędem udzielenia chrztu niezbędne jest pobudzenie i umocnienie wiary rodziców. Zgodnie z przyjętą w diecezji legnickiej praktyką, rodzice dziecka mającego przyjąć chrzest zobowiązani są do uczestnictwa w katechezach chrzcielnych. W spotkaniach tym mogą, a nawet powinni uczestniczyć, także rodzice chrzestni.

Cykl czterech katechez (pt.: „Wierzysz, przyjmij chrzest”) w naszej parafii odbywa się cztery razy w roku. Trzy spotkania mają miejsce w domu parafialnym, a ostatnie w domu rodziny przygotowującej się do chrztu dziecka.

Dla rodzin pragnących ochrzcić dziecko do końca kwietnia 2018 r., przewidziane są spotkania w I kwartale:

• 28 lutego (środa; godz. 19:00);
  • 7 marca (środa; godz. 19:00);
  • 14 marca (środa; godz. 19:00).

Dla rodzin, które chcą ochrzcić dziecko do końca września 2018 r., zaplanowane są spotkania w II kwartale:

• 18 kwietnia (środa; godz. 19:00);
  • 9 maja (środa; godz. 19:00);
  • 16 maja (środa; godz. 19:00).

Dla rodzin, które chcą ochrzcić dziecko do końca lutego 2019 r., zaplanowane są spotkania w III kwartale:

• 19 września (środa; godz. 19:00);
  • 26 września (środa; godz. 19:00);
  • 3 października (środa; godz. 19:00).

Chrzest dziecka powyżej 7. roku życia oraz osoby dorosłej, wymaga indywidualnego przygotowania prowadzonego przez duszpasterza w lokalnej wspólnocie oraz cyklu spotkań katechumenalnych prowadzonych przez Biskupa Legnickiego.

EUCHARYSTIA

Dzieci uczęszczające na katechezę parafialną oraz lekcje religii w szkole podstawowej, podczas tych spotkań przygotowują się do pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Pierwsza Komunia Święta przewidziana jest dla dzieci z klas trzecich 13 maja 2018 roku.

Komunia Deklaracja Rodziców

2018 I Komunia wymagania

BIERZMOWANIE

Trzeci sakrament należący do grupy sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, zgodnie z praktyką przyjętą w diecezji legnickiej, udzielany jest młodzieży po trzyletnim przygotowaniu.

Rozpoczęcie nowego cyklu dla uczniów z klasy siódmej SP, nastąpi 14 lutego 2018 roku.

Informacje o bierzmowaniu dla osób dorosłych znajdują się na: http://diecezja.legnica.pl/bierzmowanie-doroslych/

SPOWIEDŹ

Okazja do spowiedzi jest w każde sobotnie popołudnie. W miesiącach jesienno-zimowych (XI – III) godz. 16:00-17:00, a w miesiącach wiosenno-letnich (IV – X) godz. 17:00-18:00. Ponadto spowiedź organizowana jest w parafii w okresie Adwentu i Wielkiego Postu.

SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH

Sakramentu tego udziela się na indywidualną prośbę oraz w Dniu Chorego podczas Eucharystii (11 lutego).

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

Przygotowanie do sakramentu małżeństwa obejmuje tzw. kurs przedmałżeński wraz z wizytami w Poradni życia rodzinnego oraz spotkania w biurze parafialnym. Pierwsze spotkanie z duszpasterzem powinno mieć miejsce nie później jak trzy miesiące przed datą planowanego ślubu.