Święto narodzin Św. Jana Chrzciela

24 czerwca Kościół katolicki wspomina św. Jana Chrzciciela, największego z proroków, który udzielił chrztu Jezusowi Chrystusowi i osobiście wskazał Go jako zapowiadanego Zbawiciela świata. Uroczystość Narodzenia Jana Chrzciciela przypada w okolicach letniego przesilenia i jest związana z wieloma zwyczajami ludowymi. Niestety, pogoda, przynajmniej w naszym mieście nie zachęcała do popularnych nocy „świętojańskich”.

Jan był o pół roku starszy od Jezusa, a obaj “spotkali się” po raz pierwszy będąc jeszcze w łonach matek. Podczas spotkania z Maryją, Matką Jezusa, Elżbieta, która była w szóstym miesiącu ciąży, krzyknęła ucieszona: “A skądże mi to, że matka mojego Pana przychodzi do mnie. Oto gdy zabrzmiał w moich uszach głos twojego pozdrowienia poruszyło się dzieciątko w mym łonie”. Ojcowie Kościoła tłumaczyli ten fragment Ewangelii, mówiąc, że św. Jan, czując bliskość Pana, podskoczył z radości. /na podstawie: ekai.pl/

Dziś składamy serdeczne życzenia wszystkim Janom, szczególnie p. Janowi Foremnemu, który niestrudzenie, od lat zaopatruje naszą parafię w zdjęcia z wszystkich ważnych wydarzeń.

M. Ludorowski