SAKRAMENTY
CHRZEST
Udzielenie sakramentu chrztu dzieciom odbywa się na podstawie prośby rodziców. Prośba ta wyrażająca ich wiarę stanowi gwarancję rozwoju dziecka w łasce żywej wiary. Wiara z kolei powinna mieć swoje źródło w Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Aby tak też się działo przed obrzędem udzielenia chrztu niezbędne jest pobudzenie i umocnienie wiary rodziców.
Dokumenty potrzebne do udzielenia sakramentu chrztu świętego:
- akt urodzenia
- zaświadczenie rodziców chrzestnych, o możliwości podjęcia obowiązków.
Chrzest dziecka powyżej 7. roku życia oraz osoby dorosłej, wymaga indywidualnego przygotowania prowadzonego przez duszpasterza w lokalnej wspólnocie oraz cyklu spotkań katechumenalnych prowadzonych przez Biskupa Legnickiego.
EUCHARYSTIA
Dzieci uczęszczające na katechezę parafialną oraz lekcje religii w szkole podstawowej, podczas tych spotkań przygotowują się do pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Pierwsza Komunia Święta przewidziana jest dla dzieci z klas trzecich, termin będzie podany na początku września.
Termin zgłoszenia dziecka (złożenia „Deklaracji Rodziców”), upływa 16 września 2024 roku.
Spotkanie organizacyjne, odbędzie się w poniedziałek 16 września 2024 roku. Rozpocznie się ono, mszą swiętą o godz. 18:00.
BIERZMOWANIE
Trzeci sakrament należący do grupy sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, zgodnie z praktyką przyjętą w diecezji legnickiej, udzielany jest młodzieży po trzyletnim przygotowaniu, rozpoczyna się od II semestru klasy VI.
Termin zgłoszenia młodzieży (złożenia „Deklaracji Kandydata”), upływa 30 września 2024 roku.
Informacje o bierzmowaniu dla osób dorosłych znajdują się na: http://diecezja.legnica.pl/bierzmowanie-doroslych/
SPOWIEDŹ
Okazja do spowiedzi codziennie od 17.30, w każdą sobotę w godz. 17:00-17:50.Ponadto spowiedź organizowana jest w parafii w okresie Adwentu i Wielkiego Postu.
SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH
Sakramentu tego udziela się na indywidualną prośbę oraz w Dniu Chorego podczas Eucharystii (11 lutego).
SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA
Przygotowanie do sakramentu małżeństwa obejmuje tzw. kurs przedmałżeński wraz z wizytami w Poradni życia rodzinnego oraz spotkania w biurze parafialnym. Pierwsze spotkanie z duszpasterzem powinno mieć miejsce nie później jak trzy miesiące przed datą planowanego ślubu.