11 lutego Światowy Dzień Chorego

Dzisiaj Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Chorego. Jest to kolejna – obok wielu innych ważnych pomysłów duszpasterskich – niezwykle cenna inicjatywa Jana Pawła II, będąca odzewem na zgłaszane od wielu lat z różnych stron prośby i postulaty, aby przynajmniej jeden dzień w roku poświęcić w sposób szczególny tym, którzy fizycznie i duchowo nie mogą w pełni korzystać z życia i oczekują naszej pomocy i wsparcia oraz ich opiekunom. W odpowiedzi na te głosy Ojciec Święty ustanowił w liście z 13 maja 1992 r. wspomniany Światowy Dzień Chorego. W tym roku jest on obchodzony już po raz 29 /na podstawie https://ekai.pl/.

11 lutego obchodzimy wspomnienie pierwszego ukazania się Maryi św. Bernardecie Soubirous w Lourdes (1858 r.). Tak więc duchowym natchnieniem chorych i ich opiekunów, w tym dniu jest Matka Najświętsza i główne obchody Dnia odbywały się w wyznaczonych przez papieża znanych i zasłużonych sanktuariach maryjnych na całym świecie.

Podczas Mszy świętej wieczornej został udzielony sakrament chorych. Mogły go przyjąć osoby będące w stanie łaski uświęcającej, przewlekle chore, ciężko chore lub w podeszłym wieku. Osoby pragnące przyjąć sakrament chorych, były proszone o przyniesienie ze sobą kartki z imieniem, nazwiskiem i adresem zamieszkania.

Zdjęcia J. Foremny