14-02-2024 Środa Popielcowa

Wielki Post jest jednym z pięciu okresów katolickiego kalendarza liturgicznego, obok Adwentu, Bożego Narodzenia, Wielkanocy i czasu zwykłego. Poprzedza Wielkanoc i jest uroczystym okresem skupionym na modlitwie, poście i jałmużnie. Chociaż Wielki Post jest często kojarzony z wiarą katolicką, obchodzi go wielu chrześcijan – w tym protestanci i prawosławni.

Dziś podczas Mszy św. o godz. 18:00 bardzo licznie zgromadzeni wierni poddali się obrzędowi posypania głów popiołem na znak pokuty oraz przypomnienie, że wszyscy jesteśmy prochem. Środa Popielcowa, to dzień postu ścisłego, zobowiązującego wiernych między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze, które ukończyły 14 lat, są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny, to tak zwany „czas zakazany”, okres pokutny w Kościele. Powstrzymujemy się więc od hucznych zabaw, wesel i dyskotek.