• AKTUALNOŚCI

2016-06-18 Wyjazd na widowisko „Hiszpańska noc z Carmen – zarzuela show”

W sobotni wieczór duża grupa Jeleniogórzan oraz mieszkańców naszej parafii wybrała się do Wrocławia, aby obejrzeć spektakl „Hiszpańska noc z Carmen – zarzuela show”. W roku 2016 Wrocław pełni rolę Europejskiej stolicy kultury. Z tej okazji Opera Wrocławska zorganizowała wielkie widowisko muzyczne zatytułowane „Hiszpańska noc z Carmen – zarzuela show”, które rozpoczęło się o godz. 22 na Stadionie Miejskim we Wrocławiu z udziałem ponad 30-tysiecznej widowni. Spektakl trwał ok. 2,5 godziny.

Przygotowania do tego wydarzenia trwały od listopada 2013 r. (Na podstawie: http://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/teatr/14671-hiszpanska-noc-z-carmen-zarzuela-show-widowisko-opery-wroclawskiej). Widowisko jest oparte na fabule i muzyce opery „Carmen” G. Bizeta wraz ze słynną habanerą i sequidillą oraz toastem torreadora.

Akcja rozgrywa się w Sewilli na początku XIXw. Przedstawia dramatyczne dzieje romansu żołnierza don Jose oraz pięknej i awanturniczej Cyganki Carmen. Don Jose uległ jej czarowi i kłamliwym obietnicom wspólnego życia jako wędrownych Cyganów. Stracił przez to perspektywę stabilnego życia, małżeństwa, kariery, trafił do więzienia, zdezerterował z wojska i przystał do bandy rabusiów włóczącej się po Hiszpanii. Ponieważ Carmen nie kochała go, zasztyletował ją z rozpaczy.

Wyjazd uważam za bardzo owocny. Dał wielu z nas możliwość lepszego zapoznania się z dziełami opery, oraz z tym „jak się to pokazuje w epoce multimediów i globalnej wioski”. Nowo wybudowany stadion piłkarski we Wrocławiu umożliwił ponad 30 tysiącom widzów obejrzenie tego pięknego widowiska. Towarzyszyły mu pokazy hippiczne.

W show  uczestniczyło ok. 500 wykonawców: orkiestra, chór, balet, soliści Opery Wrocławskiej, zespoły flamenco z Madrytu, zespół Teatru Zarzuela z Madrytu, wrocławskie chóry akademickie, zespoły chóralne i taneczne z Dolnego Śląska, orkiestry dęte (wrocławska policyjna, górnicza, KGHM), konie andaluzyjskie Karoliny Wajdy wykonujące hiszpańskie tańce, a także tańczące konie wrocławskiej straży miejskiej (Na podstawie: http://www.wroclaw.pl/go/wydarzenia/teatr/14671-hiszpanska-noc-z-carmen-zarzuela-show-widowisko-opery-wroclawskiej).

Widowisko skończyło się ok 1:00, mimo późnej pory i chłodnej pogody na odkrytym stadionie, warto było zobaczyć „Hiszpańską noc z Carmen”.

Dziękujemy Ks. Mariuszowi za sprawne zorganizowanie wyjazdu, m.in. – zapewnienie autokaru.

Tekst i zdjęcia: M. Ludorowski