2016-08-07 Odpust w Staniszowie

W niedzielne południe, 7 Sierpnia, w parafii Sosnówka, przy filialnym kościele w Staniszowie pw. Przemienienia Pańskiego rozpoczął się odpust parafialny. Zapoczątkowała go msza św., którą odprawił ks. proboszcz Robert Kocioła. Po niej, na placu opodal kościoła świętowali odpust zarówno mieszkańcy Staniszowa jak i przybyli na tę uroczystość mieszkańcy innych miejscowości Parafii Sosnówka i z innych, m.in. z Jeleniej Góry – Czarne, najbliżej położonej Staniszowowi dzielnicy miasta.
Odpust miał podobny schemat do innych, a więc niezastąpiona loteria fantowa, stoiska z ciastami, napojami czy kulinariami jak grochówka, bigos, wędliny z rożna. Były też dwa połączone duże namioty gdzie przy stołach można było spożywać zakupione produkty, a przy tej okazji dodatkowo się integrować. Był też konkurs dla dzieci, poza tym występ utalentowanego byłego mieszkańca Staniszowa, który balladami umilił czas. Można było też zwiedzić nieduży ale bardzo zadbany kościól, dowiedzieć się o jego historii, także nabyć monografię o kościele. Dobra pogoda ułatwiła sympatyczną atmosferę odpustu, co na pewno zachęci do zorganizowania kolejnego, przyszłorocznego.

Tekst i zdjęcia: Jan Foremny