„Do pełnej kontemplacji oblicza Pańskiego nie możemy dojść o własnych siłach, ale jedynie poddając się prowadzeniu łaski. Tylko doświadczenie milczenia i modlitwy stwarza odpowiednie podłoże, na którym może dojrzeć i rozwinąć się bardziej prawdziwe, adekwatne i spójne poznanie tajemnicy” (Jan Paweł II Novo Millennio Ineunte, 20).

2017-10-07 Różaniec do granic

W sobotę 7 października wzdłuż granic całej Polski odbyła się akcja pt. „Różaniec do granic”. Pomysł tej akcji był taki, aby o tej samej porze wzdłuż całej granicy naszego kraju, także morskiej, na lotniskach, w portach, a nawet w miastach poza Polską, zebrali się ludzie wierzący i odmówili cały Różaniec, czyli 4 tajemnice. Wg wstępnych ocen w modlitwie wzięło udział ponad milion ludzi.21752219_1539684919426278_2143625837716092013_n

Przypomnijmy, że 7 października, to data nieprzypadkowa, gdyż wiąże się z rocznicą pamiętnej bitwy morskiej pod Lepanto w 1571r, w której flota morska chrześcijańskiej Europy odparła inwazję znacznie silniejszej floty tureckiej, która chciała opanować Włochy i Rzym – stolicę Chrześcijaństwa. O zwycięstwie w bitwie nie przesądziły ani siły zwycięzców ani ich umiejętności, gdyż byli oni słabsi od Turków, tylko …, no właśnie — Boża ingerencja i wytrwała modlitwa różańcowa Chrześcijan w całej Europie. Po tym wydarzeniu bardziej doceniono rolę modlitwy różańcowej.

Świadectwo papieża Leona (na podstawie: http://www.sekretariatfatimski.pl/rozaniec/258-cud-pod-lepanto)

Przytoczmy fragment jednej z różańcowych encyklik papieża Leona XIII, który w kilku słowach podkreślił znaczenie różańca w bitwie pod Lepanto: „Skuteczność i moc tego nabożeństwa ujawniły się w XVI w., kiedy potężne siły tureckie zagrażały niemal całej Europie, chcąc narzucić jej jarzmo przesądów i barbarzyństwa. W owym czasie Najwyższy Pasterz, św. Pius V, po obudzeniu wśród wszystkich władców chrześcijańskich gorliwości do wspólnej obrony, zabiegał z wielką żarliwością o uzyskanie dla chrześcijaństwa łaski najpotężniejszej Matki Bożej. Dał niebu i ziemi tak szlachetny przykład, że zgromadził wokół siebie wszystkie umysły i serca ówczesnej epoki. Rycerze wierni Chrystusowi, którzy przygotowywali się do złożenia ofiary ze swego życia i krwi w walce za wiarę i za swoją ojczyznę, bez lęku wypłynęli w morze, by zewrzeć się z nieprzyjaciółmi nie opodal Zatoki Korynckiej. Tymczasem ci, którzy nie byli zdolni do włączenia się z nimi do boju, uformowali armię pobożnych suplikantów, którzy wzywali Maryję i jednym głosem pozdrawiali Ją słowami różańca, błagając Matkę Bożą o wielkie zwycięstwo dla walczących towarzyszy. Najpotężniejsza Pani udzieliła im swej pomocy, bowiem w bitwie morskiej, jaka rozegrała się w pobliżu Wysp Echinades, flota chrześcijańska odniosła bez poważniejszych strat wspaniałe zwycięstwo, które całkowicie rozgromiło nieprzyjaciela”.

Obecna złożona sytuacja wydaje się aż wołać o powszechną modlitwę różańcową ludzi Kościoła w Polsce i na całym świecie. Zagrożony jest pokój, wartości chrześcijańskie są kwestionowane
i atakowane z wielu stron, spada ilość powołań kapłańskich i zakonnych, kościoły pustoszeją, coraz mniej młodzieży w kościołach, ludzie obojętnieją, księżom ubywa odwagi i zapału. Do Europy wdzierają się Muzułmanie, którzy nienawidzą Chrześcijaństwa i nie chcą się integrować z naszą cywilizacją. Tego niebezpiecznego procesu nie chcą dostrzec przywódcy europejscy i przymykają oczy na akty terroru ze strony napływających milionową rzeszą imigrantów islamskich. Sytuacja wymaga powszechnej modlitwy różańcowej, aby uprosić przez Maryję, królową Różańca Św. pokój i miłosierdzie Boże dla nas i całego świata.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z przebiegu modlitwy różańcowej na przełęczy Okraj. Wzięło w niej udział około 500 osób, m.in. z Kowar, Jeleniej Góry, Wrocławia, Miłkowa, Mysłakowic i całej Kotliny Jeleniogórskiej.

Pogoda wietrzna, pochmurna, czasem deszczowa, nie zgasiła radosnego nastroju spotkania modlitewnego. Chwilami, od północnej strony (a więc nad Polską!) widoczna była tęcza, co modlący się uznali za dobry znak.

Tekst i zdjęcia: M. Ludorowski

Skip to content