„Do pełnej kontemplacji oblicza Pańskiego nie możemy dojść o własnych siłach, ale jedynie poddając się prowadzeniu łaski. Tylko doświadczenie milczenia i modlitwy stwarza odpowiednie podłoże, na którym może dojrzeć i rozwinąć się bardziej prawdziwe, adekwatne i spójne poznanie tajemnicy” (Jan Paweł II Novo Millennio Ineunte, 20).
 • Home
 • AKTUALNOŚCI
 • 2019-12-29 WSZYSTKO MA SWÓJ CZAS – POŻEGNANIE KS. PROBOSZCZA MARIUSZA

2019-12-29 WSZYSTKO MA SWÓJ CZAS – POŻEGNANIE KS. PROBOSZCZA MARIUSZA

WSZYSTKO MA SWÓJ CZAS, I JEST WYZNACZONA GODZINA NA WSZYSTKIE SPRAWY POD NIEBEM (KOH 3, 1) WSZYSTKO W ŻYCIU MA SWÓJ POCZĄTEK I KONIEC…

DZISIAJ PRZYSZEDŁ CZAS POŻEGNAŃ. PRZYPOMNIJMY WSPÓLNE MINIONE 4 LATA:

We wspomnienie liturgiczne św. Judy Tadeusza Apostoła 2015 roku nasza parafia oficjalnie zyskała nowego proboszcza. Dekretem bpa Zbigniewa Kiernikowskiego z dnia 24.10. 2015 r. został nim mianowany ks. dr Mariusz Majewski.

Jednak nowy proboszcz nie był nam obcy. Jak sam wspomniał w kazaniu od 10 lat regularnie był obecny na osiedlu Czarne. Wspierał i pomagał w pracach duszpasterskich ks. Jerzego. Ale też był związany z osobą św. Judy Tadeusza. Bowiem z pełną świadomością jego to właśnie wybrał sobie za patrona przy bierzmowaniu.

W tamtym dniu zostaliśmy przez Ciebie księże proboszczu zaproszeni do kontemplacji Oblicza Jezusa. Mówiłeś wtedy: „Podejmując się obowiązku pasterza tej wspólnoty i patrząc na tytuł kościoła i jego Patrona pragnę wraz z Wami wpatrywać się w oblicze Chrystusa. – pragnę zaprosić Was do owego wejścia w osobistą relację z naszym Panem i Mistrzem.

I tak rozpoczęliśmy wspólną drogę – drogę, która ma nas zaprowadzić w osobistą relację z Chrystusem, nawiązaniem z Nim dialogu.

SŁUŻYŁO TEMU WIELE INICJATYW, KTÓRE ZOSTAŁY WŁĄCZONE W DZIAŁALNOŚĆ DUSZPASTERSKĄ NASZEJ PARAFII:

 • Co tydzień, w soboty była okazja adoracji Najświętszego sakramentu,
 • Z wielkim namaszczeniem celebrowane były nabożeństwa roku liturgicznego,
 • przyjęła się praktyka odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia w każdy piątek.
 • Nowością stały się nabożeństwa Drogi Krzyżowej i procesja z palmami ulicami Czarnego.
 • Przed Odpustem Parafialnym trwaliśmy na Nowennie ku czci św. Judy Tadeusza.
 • W pierwsze soboty miesiąca rano była odprawiana dodatkowa Msza św.
  Dzięki staraniom Rady Parafialnej i ks. Mariusza do naszej Wspólnoty wróciły relikwie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, które zostały uroczyście wprowadzone w 2012 roku, a które poprzedni ks. proboszcz przekazał parafii w Rudzie Śląskiej.
 • Kiedy obejmowałeś naszą parafię Służba Liturgiczna Ołtarza była „w rozsypce”. Już po trzech miesiącach w jej szeregach znalazło się 4 chłopców, a w grudniu promowany został pierwszy lektor.
 • Kolejni 3 lektorzy zostali pobłogosławieni do tej funkcji w maju 2018. I każdego roku przybywało nam ministrantów. W tym roku też z inicjatywy rodziców ministrantów powstał Krąg Biblijny.

Duchowo mogliśmy rozwijać się dzięki zapraszanym kaznodziejom, którzy głosili Rekolekcje A byli to: X. GRZEGORZ NIWCZYK, O. JAN JANUS, KS. MARIUSZ JEŻEWICZ,

Wielkim duchowym przeżyciem dla wielu z nas były Misje Święte w październiku obecnego roku, które poprowadził ks. ROBERT RYNDAK.

W marcu 2016 roku odbyły się wybory do Rady parafialnej i do dnia dzisiejszego jest organem doradczym naszego księdza Proboszcza.

Do czerwca 2019 roku kontynuowana była wielka akcja charytatywna, którą rozpoczął ks. Jerzy Gniatczyk w roku 2002, czyli śniadanie dla uczniów jeleniogórskich szkół.

STARANIEM KSIĘDZA PROBOSZCZA NASZA WSPÓLNOTA INGEROWAŁA SIĘ PODCZAS WYJAZDÓW PIELGRZYMKOWYCH ORAZ IMPREZ PARAFIALNYCH:

 • W maju 2016 zorganizowana została pielgrzymka do Wadowic i Krakowa. Przewodnikami duchowymi tej wyjątkowej pielgrzymki byli Świadkowie Miłosierdzia – św. Faustyna Kowalska i św. Jan Paweł II oraz główny Patron Polski – św. Stanisław.
 • W roku następnym uczestniczyć mogliśmy w pielgrzymce śladami św. Jadwigi Śląskiej z okazji Roku Jadwiżańskiego, obchodzonego w śląskich diecezjach,
 • W roku 2018 odwiedziliśmy sanktuaria Polski północno – wschodniej, a w obecnym roku sanktuaria Polski południowej.
 • Ministranci, schola i ich rodziny integrowali się podczas Rodzinnych Pikników w Grapie, a także brali udział w wycieczce do Wrocławia w 2018.
 • Organizowane były wyjazdy do opery wrocławskiej. Widzieliśmy między innymi: „Skrzypka na dachu”, „Zemstę Nietoperza”, „Traviatę”. Przeżyliśmy „Hiszpańska noc z Carmen – ZARZUELA SHOW”.
 • Od kilku lat podczas szkolnych ferii zimowych, grupa dzieci i młodzież naszej Parafii wypoczywała w Zakopanem – Kościelisku.
 • Dzieci pierwszokomunijne, co roku pielgrzymowały do Krzeszowskiego Domu Łaski
 • Dwa razy zorganizowana została wycieczka na Jarmark Bożonarodzeniowy: do Drezna i do Pragi.
 • W okresie Bożego Narodzenia wspólnie kolędowaliśmy przy kominku. Zmieniła się jednak formuła spotkania. To już nie jest konkurs, a spotkanie kolędowe.
 • Z okazji 10 rocznicy poświęcenia naszej świątyni odbył się I Festyn parafialny pod hasłem „Poznajmy się”, i wpisał się on już na stałe w życie naszego Osiedla.
 • W czerwcu spotykaliśmy się w ogrodach parafialnych by wspólnie bawić się w Noc Świętojańską.
 • Co roku celebrowana była Msza św. z okazji święta Patronki muzyki kościelnej z modlitwą w intencji Członków Chóru parafialnego JUDA CANTORES, a po niej odbywają się wspólne agapy.

DZIĘKI TEMU, ŻE KS. MARIUSZ JEST ZAŁOŻYCIELEM I WICEPREZESEM KARKONOSKIEGO STOWARZYSZENIA EDUKACYJNEGO U ERAZMA I PANKRACEGO BRALIŚMY UDZIAŁ W LICZNYCH UROCZYSTOŚCIACH I IMPREZACH ORGANIZOWANYCH PRZEZ TO STOWARZYSZENIE:

♥ W święto Objawienia Pańskiego wędrowaliśmy w Orszaku Trzech Króli

♥ 1 marca wielu z naszych parafian uczestniczyło w miejskich obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a byli i tacy, co biegli WILCZYM TROPEM

♥ Publicznie manifestowaliśmy swoje przywiązanie do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego podczas Marszu dla Życia i Rodziny.

♥ W ramach obchodów Dnia Papieskiego 16 października mogliśmy uczestniczyć w specjalnie przygotowanym na tę okazję Oratoryjnych koncertach, który poprzedzony był warsztatami, a uczestniczyli w nich nasi parafianie.

♥ 11 listopada przy ognisku śpiewaliśmy pieśni i piosenki patriotyczne

W NASZEJ PARAFII CELEBROWANE BYŁY OKOLICZNOŚCIOWE NABOŻEŃSTWA, ODBYWAŁY SIĘ KONCERTY I ZAPRASZANI BYLI CIEKAWI LUDZIE. NA PRZYKŁAD

♥ 16 kwietnia, z racji 1050-tej rocznicy chrztu Polski w naszym kościele odbyło się nabożeństwo Biblijnej Drogi Polskich Świętych.

♥ Świętując 10 rocznicę konsekracji naszego kościoła odbył się koncert w wykonaniu 4 muzyków Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Zabrzmiały utwory sakralne Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Johanna Pachelbella.

 • W listopadzie 2015 ks. Tadeusz Kisiński z Legnicy deklamował poezję Adama Mickiewicza.
 • 17 stycznia 2016 w naszej parafii gościliśmy rodziny z Kościoła Domowego, które dawały świadectwo swojego życia wiarą podczas każdej Eucharystii.
 • W listopadzie 2015 Odwiedził nas także p. Leszek Wojciech Waksmundzki, Koordynator ds. Rozwoju Zakonu Rycerzy Kolumba.
 • W styczniu 2018 Rodzina Cudzichów podczas koncertu wyśpiewała radosną Nowinę o Bożym Narodzeniu.
 • Pan Andrzej Boj – Wojtowicz użyczał naszej Wspólnocie swoje dzieła, które ubogacały wystrój kościoła podczas świątecznych liturgii. Był to między innymi: obraz „Katyń”

WIELKIM DZIEŁEM KSIĘDZA MARIUSZA BYŁO KONTYNUOWANIE PRAC ZWIĄZANYCH Z WYSTROJEM IKONOGRAFICZNYM NASZEJ ŚWIĄTYNI, której podjął się pan Andrzej Boj Wojtowicz

       3 kwietnia 2016 r. została poświęcona Kaplica Miłosierdzia .

 • W roku 2017 powstały freski Via Lucis na emporze chóru.
 • Podczas odpustowej Eucharystii w roku 2017 poświęcony został, nowy obraz do naszej świątyni, tryptyk „Kuszenie Chrystusa”, a także odsłonięta tablica pamiątkowa dedykowana pierwszemu proboszczowi Parafii – ks. Zbigniewowi Stefaniakowi oraz Fundatorce posesji na cel budowy naszego kościoła, pani Mariannie Smirnow.
 • 4 czerwca 2018 poświęcony został tryptyk „W drodze do Emaus”
 • W prezbiterium naszego kościoła, na wiosnę roku 2019, zamontowane zostały stalle i płaskorzeźby z drzewa modrzewia i lipy, na których wyrzeźbione zostały teksty nawiązujące do drzewa życia oraz wykonano prace malarskie.

·        Na grobie ks. Jerzego stanął pomnik, który poświęcony został przez ks. Leopolda Rzodkiewicza w drugą rocznicę śmierci.

KOLEJNE PRACE INWESTYCYJNE PODJETE W PARAFII z Twojej Księże proboszczu inicjatywy TO:

·        Wyremontowana została plebania, a także wykonano prace w pomieszczeniach dawnej kaplicy, przystosowując ją do pełnienia funkcji Sali spotkań tzw. Sali kominkowej. Pomieszczenie dawnej zakrystii zostało przerobione za zaplecze kuchenne.

·        Zakupiono nowe oświetlenie wnętrza kościoła

·        wymienione zostały okna po stronie zachodniej.

·        przeprowadzone zostały prace przy konserwacji drewnianych elementów dachu kościoła.

Na wniosek Rady Parafialnej, Rada Miasta Jeleniej Góry podczas sesji w dniu 17 października 2017 r. przyjęła uchwałę, w której zmieniła dla części ul. Strumykowej nazwę na ulica im. ks. Jerzego Gniatczyka.

NA ZAKOŃCZENIE WARTO DODAĆ, ŻE:

 1. 10. 2017 r powstała Kapituła Jadwiżańska w Legnickim Polu, a nasz ksiądz proboszcz został mianowany Kanonikiem tejże Kapituły.

Decyzją Biskupa Legnickiego od dnia 1 lipca 2018 r., nasza Parafia wyłączona została z Dekanatu Jelenia Góra Wschód i włączona do Dekanatu Jelenia Góra Zachód, a nasz ksiądz proboszcz został mianowany wicedziekanem tego dekanatu.

Staraniem księdza Proboszcza Tytułem ZASŁUŻONE DLA DIECEZJI LEGNICKIEJ i okolicznościowym medalem zastały uhonorowane Panie: TERESA GREGORCZYK, JADWIGA KOWNACKA, LAILA ŁOŚ.

BYWAŁO I TAK, ŻE 2 RAZY ZAISTNIELIŚMY W MEDIACH OGÓLNOPOLSKICH
1. W marcu 2018 reporterzy TV Polsat nagrali nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a po nim przeprowadzili krótki wywiad z ks. Proboszczem na temat wystroju ikonograficznego naszego kościoła. Materiał został przedstawiony w wieczornych wiadomościach Polsatu.

2. Uczestników młodzieżowego wyjazdu do zakopanego, którzy pomogli Filipowi „zdobyć „ Morskie Oko, mogliśmy oglądać również w TV Polsat.

KSIĘŻE PROBOSZCZU! Skoro Mówi się, że pierwsza parafia jest jak dom rodzinny, to płynie z tego oczywisty wniosek: Ty tutaj, jesteś i zawsze będziesz u siebie. A drzwi tego pięknego kościoła, drzwi naszych domów i przede wszystkim drzwi naszych serc będą dla Ciebie zawsze otwarte, otwarte na oścież

Kiedy patrzymy wstecz na te 4 minione lata Twojej posługi wśród nas, dostrzegamy, jak wielką wartość mają słowa: „Żyj tak, aby ślady Twoich stóp przetrwały Ciebie”. Ślady Twojej pracy, Księże Proboszczu, dostrzegamy wokół .

Wiemy, że to wszystko, czego dokonałeś z nami i dla nas było AD MAIOREM DEI GLORIAM

Wszystko czego tutaj dokonałeś zostanie przekazane następnym pokoleniom AD PERPETUAM REI MEMORIAM  – NA WIECZNĄ RZECZY PAMIĄTKĘ

Barbara Ludorowska