„Do pełnej kontemplacji oblicza Pańskiego nie możemy dojść o własnych siłach, ale jedynie poddając się prowadzeniu łaski. Tylko doświadczenie milczenia i modlitwy stwarza odpowiednie podłoże, na którym może dojrzeć i rozwinąć się bardziej prawdziwe, adekwatne i spójne poznanie tajemnicy” (Jan Paweł II Novo Millennio Ineunte, 20).

Pomnik na grobie ks. Jerzego Gniatczyka

Zrzut ekranu 2017-07-19 o 17.44.57

W poczuciu wdzięczności wobec śp. ks. Jerzego Gniatczyka,
przystępujemy do finalizacji wzniesienia
pomnika na grobie drugiego Proboszcza naszej Wspólnoty parafialnej.
Poniżej zamieszczamy opis pomnika, który zamontowany zostanie
na przełomie września i października br.

Techniczny opis projektu wraz z przesłaniem teologicznym.

Pomiędzy dwoma nieregularnymi głazami granitowymi będzie znajdował się stalowy, trójwymiarowy krzyż, wyspawany z blachy 10 mm oraz 3 mm. W środku krzyża będzie rozcięcie w formie mniejszego krzyża, wypełnione blachą nierdzewną. Krawędzie mniejszego krzyża będą rozkute, co da nieregularny kształt.

Całość osadzona na podstawie z grubej blachy stalowej, zapewniającej stabilność. U podstawy krzyża stalowa tablica z wypisanym tekstem. Wysokość całości ok. 2,3 m.

Głazy wraz z krzyżem i tablicą umieszczone będą „u góry” kwatery grobowej. Jej pole wypełnione zostanie „żywą” przestrzenią, powstałą z nasadzonego bardzo gęsto bukszpanu. Pośrodku kwatery pozostawiony zostanie pas bez nasadzeń. Rozpoczynać się będzie „u dołu” kwatery, zmierzając ku górze do tablicy i krzyża. Pozostawiona przestrzeń przeznaczona zostanie na znicze, które utworzą w ten sposób strumień światła. Droga światła, powstała z palonych świec, przechodząc przez krzyż, przekształci się w naturalne, żywe światło. Zabłyśnie ono pomiędzy rozsuniętymi głazami, gdzie w centrum ulokowany będzie krzyż. Będzie to zatem droga wiodąca per crucem ad lucem, przez krzyż do światła. A dokładniej droga od światła wigilii, wyczekiwania (co symbolizuje zapalona świeca) ku przejściu przez krzyż, aby dotrzeć do światła zmartwychwstania.

Zaplanowana monumentalność pomnika wraz z jego lokalizacją może ułatwić odbiorcy odczytanie głównej prawdy wiary, mówiącej o zwycięstwie życia nad śmiercią. Krzyż rozsadza najtwardszą skałę! Tak jak krzyż Chrystusa wbity w Golgotę spowodował pęknięcie skały nad grobem biblijnego Adam, tak i w tym miejscu krzyż wprowadza nas w światło. Tajemnica krzyża, śmierci człowieka, wpisana w śmierć „nowego” Adama, czyli Chrystusa, przeprowadza człowieka przez doświadczenie śmierci ku zmartwychwstaniu, ku życiu w światłości, w Chrystusie jedynej światłości, która nie zna zmierzchu.

Całościowy koszt materiału wraz z obróbką i pracą artysty-rzeźbiarza, przygotowanie kwatery wraz z nasadzeniami, to wydatek rzędu ok. 20.000 zł.
Wszystkich pragnących włączyć się w fundację pomnika zachęcamy do wpłat na wydzielone subkonto parafialne.
Numer rachunku bankowego w Banku Zachodnim WBK na ten cel: 53 1090 1926 0000 0001 3297 9584.

Za każdy dar z góry dziękujemy!

Skip to content