„Do pełnej kontemplacji oblicza Pańskiego nie możemy dojść o własnych siłach, ale jedynie poddając się prowadzeniu łaski. Tylko doświadczenie milczenia i modlitwy stwarza odpowiednie podłoże, na którym może dojrzeć i rozwinąć się bardziej prawdziwe, adekwatne i spójne poznanie tajemnicy” (Jan Paweł II Novo Millennio Ineunte, 20).

Droga krzyżowa

Droga Krzyżowa jest nabożeństwem szczególnie odpowiednim dla okresu Wielkiego Postu (wówczas w Kościele odprawiana jest co piątek), chociaż nie jest z nim ściśle związana. Odprawia się ją także przy okazji rekolekcji, misji parafialnych oraz w czasie pielgrzymek.  Może przyjąć formę zarówno nabożeństwa publicznego, jak i prywatnego.

Celem Drogi Krzyżowej jest zrozumienie sensu cierpienia dla zbawienia człowieka. Udział w nabożeństwie powinien wiązać się z decyzją postępowania na wzór Chrystusa; Jego naśladowania poprzez niesienie własnego krzyża codziennych zadań i obowiązków. Kolejne stacje Drogi mają budzić w wiernych osobiste refleksje, prowadzić do oceny własnego zachowania oraz gotowości do nawrócenia się i pokuty.

Zdjęcia: Jan Foremny

Skip to content