Liturgia Wielkiej Soboty

W sobotę 30-03 o godz. 20:00 rozpoczęła się uroczysta liturgia Wielkiej Soboty – od zapalenia świecy paschalnej w ognisku przy grocie Maryi. Po wniesieniu paschału do kościoła pogrążonego w ciemności wierni zapalili swoje świece przy głośnym wołaniu celebransa: „Światło Chrystusa”. Świece te są symbolem zwycięstwa światła nad ciemnością oraz życia nad śmiercią.

Następnie wysłuchaliśmy czytań, m.in. o stworzeniu świata, przejściu Żydów przez Morze Czerwone i zatopieniu Egipcjan. Czytaniom tym towarzyszył chór parafialny JUDA CANTORES pod kierownictwem p. Marka Niewiadomskiego. Ewangelia wg św. Jana opowiadała dziś o zmartwychwstaniu Jezusa. Podczas kazania Ks. Proboszcz powiedział m.in., że Bóg stworzył człowieka, świat i wszystkie stworzenia z miłości, zaś nasze podobieństwo do Boga czyni każdego z nas niepowtarzalnym i obdarza godnością. Życie w szczęśliwości z Bogiem człowiek utracił, gdyż uwierzył w złą nowinę, że Bóg nie chce dobra człowieka. To kłamstwo ludzie przyjmują od złego ducha do dziś. Prowadzi ono nas do niewoli grzechu. Nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić z tą niewolą. Tylko Chrystus, którego zmartwychwstanie dziś wspominamy, może nas od tego uwolnić.

W czasie mszy św. po odmówieniu litanii do wszystkich świętych, przy zapalonych paschałach, odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne, wyrzekliśmy się przywiązania do grzechów i wyznaliśmy wiarę, mogąc zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Na zakończenie liturgii udaliśmy się na procesję rezurekcyjną dookoła kościoła, aby oznajmić światu, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Na zakończenie odśpiewaliśmy tradycyjną pieśń „Te Deum laudamus”, zaś chór zaintonował „Oto są baranki młode”. Rozpoczęła się Oktawa Wielkanocna.

M. Ludorowski