„Do pełnej kontemplacji oblicza Pańskiego nie możemy dojść o własnych siłach, ale jedynie poddając się prowadzeniu łaski. Tylko doświadczenie milczenia i modlitwy stwarza odpowiednie podłoże, na którym może dojrzeć i rozwinąć się bardziej prawdziwe, adekwatne i spójne poznanie tajemnicy” (Jan Paweł II Novo Millennio Ineunte, 20).

NASI PARAFIANIE RÓWNIEŻ POBIEGLI WILCZYM TROPEM

Z okazji Narodowego Święta Żołnierzy Wyklętych w 160 polskich miastach odbył się 28 lutego 2016 r. Bieg „Tropem Wilczym” . Uczestnicy pobiegli, aby oddać hołd żołnierzom wyklętym, którzy działali w powojennym podziemiu niepodległościowym i antykomunistycznym; tym którzy żyli prawem wilka, o których historia długo milczała.

Organizatorem imprezy była Fundacja Wolność i Demokracja oraz Publiczne Katolickie Gimnazjum u św. Pankracego. Patronat Honorowy nad tym przedsięwzięciem w całym kraju objął pan Andrzej Duda – prezydent RP, a lokalnie pan Marcin Zawiła – prezydent Jeleniej Góry, syn Żołnierza Wyklętego.

Do pokonania był dystans 1963 metrów. Liczba symbolizuje datę śmierci ostatniego z żołnierzy wyklętych – Józefa Franczaka ps. Lalek, który został zamordowany 21 października 1963 r.

Trasa biegła głównym traktem naszego miasta, przy czym start i meta usytuowane były przy bazylice św. Erazma i Pankracego.

Każdy z uczestników otrzymał w pakiecie startowym koszulkę z wizerunkiem jednego z Żołnierzy Wyklętych, a po ukończeniu biegu pamiątkowy medal. Już na mecie czekały na biegaczy okolicznościowe medale i ciepły posiłek.

Akcja była także świetną lekcją patriotyzmu i historii, a do biegu zaproszone zostały całe rodziny, młodzież – nie tylko wytrawni biegacze.

WSZYSTKIM NASZYM PARAFIANOM, KTÓRZY W TEN SPOSÓB UCZCILI ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH – GRATULUJEMY !

Zdjęcia z imprezy:                     

Tekst i zdjęcia B. Ludorowska

Skip to content