„Do pełnej kontemplacji oblicza Pańskiego nie możemy dojść o własnych siłach, ale jedynie poddając się prowadzeniu łaski. Tylko doświadczenie milczenia i modlitwy stwarza odpowiednie podłoże, na którym może dojrzeć i rozwinąć się bardziej prawdziwe, adekwatne i spójne poznanie tajemnicy” (Jan Paweł II Novo Millennio Ineunte, 20).
  • Home
  • AKTUALNOŚCI
  • PARAFIALNA PIELGRZYMKA DO SANKTUARIÓW POLSKI PÓŁNOCNO – WSCHODNIEJ

PARAFIALNA PIELGRZYMKA DO SANKTUARIÓW POLSKI PÓŁNOCNO – WSCHODNIEJ

ŚWIĘTA GÓRA GRABARKA

W drodze na Grabarkę GPS zaprowadził nas przypadkowo na granicę polsko – białoruską w Terespolu 🙂 . Nie mając jednak wiz wjazdowych musieliśmy zawrócić .  I tak dojechaliśmy do Świętej Góry Grabarki. Jest to miejsce, gdzie od stuleci podążają prawosławni pielgrzymi. Jej najstarsze dzieje nie są znane. Góra zasłynęła w 1710r., kiedy epidemia cholery szalała na terenach Podlasia. W tym czasie pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu. Wierni poszli za głosem Bożym, przynosząc ze sobą krzyże. Z modlitwą obmywali się i pili wodę ze źródełka. Według kroniki siemiatyckiej parafii ratunek od choroby znalazło wówczas ok. 10 tys. ludzi. W podzięce Bogu za cud zbudowano na tym miejscu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Cerkiew przebudowywana, remontowana, upiększana dotrwała do 1990r, kiedy to podpalona spłonęła doszczętnie. Nowa cerkiew została wyświęcona w 1998r. Jest już murowana.( Na podstawie : http://www.grabarka.pl/dzieje-swietej-gory)

Od setek lat ludzie przychodzą tu z prośbą i modlitwą o pomoc. Zostawiają swoje krzyże, pod którymi kryją się ich osobiste troski, smutki i radości. Przychodzą, aby tu znaleźć ukojenie, radość, pociechę i wzmocnienie.

Dojechaliśmy pod samą górę.  Do przejścia zostało zaledwie kilkadziesiąt wymurowanych schodów.  Wchodząc schodami stopniowo pojawiały się wszechobecne krzyże. Mimo, że krzyże umieszczone są na niewielkim terenie, to ich  liczba robi wrażenie. Począwszy od małych z delikatnych patyków, po większe drewniane, czy nieliczne wmurowane, betonowe. Występują pojedynczo, w grupach, połączone ze sobą, lub zupełnie ze sobą niezwiązane. Każdy z nich, przyniesiony został w osobistej intencji – każdy z nich ma swoją historię.

Bardzo ważnym momentem dla przybywających tu pielgrzymów jest obmycie się w źródełku u podnóża Góry. My też ugasiliśmy w nim pragnienie i ruszyliśmy dalej, aby zdążyć do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Białymstoku na Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Skip to content