„Do pełnej kontemplacji oblicza Pańskiego nie możemy dojść o własnych siłach, ale jedynie poddając się prowadzeniu łaski. Tylko doświadczenie milczenia i modlitwy stwarza odpowiednie podłoże, na którym może dojrzeć i rozwinąć się bardziej prawdziwe, adekwatne i spójne poznanie tajemnicy” (Jan Paweł II Novo Millennio Ineunte, 20).

Środa Popielcowa – początek Wielkiego Postu

Dziś Środa Popielcowa – dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu, czyli czterdziestodniowej pokuty. Ten dzień ma pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia./na podstawie serwisu eKAI/

Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek 9 kwietnia, kiedy to katolicy rozpoczną obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 12 kwietnia.

Dziś w czasie mszy św. o godz. 18-tej, Ks. Proboszcz zapytał nas: „Jak chcesz przeżyć Wielki Post?”. Mówił następnie:

„Pytanie to najpierw sobie samemu, zanim postawię je innym, jak chcę przeżyć czas  Wielkiego Postu. Jest to czas, w którym powinienem się przede wszystkim zastanowić, jakie jest miejsce Boga w moim życiu. Jakie jest miejsce Boga w moim życiu. Czas Wielkiego Postu, to czas, kiedy pragnę zobaczyć siebie w relacji do Boga. To w końcu czas, w którym pragnę zobaczyć drugiego człowieka, który tak samo jak ja, zastanawia się nad miejscem Boga w swym życiu i nad samym sobą. Ale przede wszystkim WP jest to czas na rozpamiętywanie miłości Boga do człowieka, Boga, który objawił się w Jezusie Chrystusie, który umarł za nas. Gdy zastanawiam się nad miejscem Boga w moim życiu, i rozmyślam nad własnym życiem, wtedy pojawia się przede mną konkretnie i wyraźnie postać Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego. I pojawia się wtedy pytanie kim On dla mnie jest. Jezus Chrystus ukrzyżowany. On jest Obrazem Boga, który mnie pierwszy umiłował i własnego Syna wydał na śmierć, aby mnie odkupić.  W przebitym boku Jezusa Chrystusa dostrzegam miłość Boga do każdego człowieka….”

Skip to content