„Do pełnej kontemplacji oblicza Pańskiego nie możemy dojść o własnych siłach, ale jedynie poddając się prowadzeniu łaski. Tylko doświadczenie milczenia i modlitwy stwarza odpowiednie podłoże, na którym może dojrzeć i rozwinąć się bardziej prawdziwe, adekwatne i spójne poznanie tajemnicy” (Jan Paweł II Novo Millennio Ineunte, 20).

ŚWIĘTY BŁAŻEJU – MÓDL SIĘ ZA NAMI!

3 lutego Kościół katolicki wspomina św. Błażeja. Tego dnia w wielu kościołach udzielane jest tzw. błogosławieństwo św. Błażeja, uważanego m.in. za patrona chorób gardła.

Także w  naszej Wspólnocie po zakończonej Eucharystii, mogliśmy otrzymać specjalne błogosławieństwo połączone z prośbą o zachowanie od chorób gardła. Podczas tej ceremonii ks. Proboszcz  błogosławił gardło dwiema skrzyżowanymi świecami.

Przy błogosławieniu świec tzw. „błażejek” usłyszeliśmy słowa modlitwy: 
„Wszechmogący, wieczny Boże, Ty stworzyłeś cały świat. Z miłości zesłałeś nam swojego Syna, Jezusa Chrystusa, narodzonego z Maryi Dziewicy, aby leczył nasze choroby duszy i ciała. Dając świadectwo wiary, święty Błażej, chwalebny biskup, zdobył palmę męczeństwa. Ty, Panie, udzieliłeś mu łaski leczenia chorób gardła. Prosimy Cię, pobłogosław † te świece i spraw, aby wszyscy wierzący za wstawiennictwem świętego Błażeja zostali uwolnieni od chorób gardła i wszelkiego innego niebezpieczeństwa i zawsze mogli Tobie składać dziękczynienie”. 

Następnie kapłan podchodząc do każdego wiernego wypowiadał słowa błogosławieństwa: 
„Za wstawiennictwem świętego Błażeja, biskupa i męczennika, niech Bóg zachowa cię od choroby gardła i wszelkiej innej dolegliwości. W imię Ojca i Syna, † i Ducha Świętego”.

Tekst: B. Ludorowska

Skip to content