„Do pełnej kontemplacji oblicza Pańskiego nie możemy dojść o własnych siłach, ale jedynie poddając się prowadzeniu łaski. Tylko doświadczenie milczenia i modlitwy stwarza odpowiednie podłoże, na którym może dojrzeć i rozwinąć się bardziej prawdziwe, adekwatne i spójne poznanie tajemnicy” (Jan Paweł II Novo Millennio Ineunte, 20).

Sylwester 2021/Nowy Rok 2022

Ostatni dzień w roku w polskiej tradycji zwany jest Sylwestrem od imienia świętego, który wspominany jest w tym dniu w liturgii w Kościele rzymskokatolickim – papieża Sylwestra I. Dla wielu katolików, prócz zabaw i hucznego świętowania, nieodłącznym elementem przywitania Nowego Roku jest Msza Noworoczna, odprawiana o północy, podczas której wierni, modlą się o błogosławieństwo Boże na cały nadchodzący rok. Powszechnie w Kościele katolickim 31 grudnia odprawiane są też uroczyste nieszpory, które kończą się hymnem dziękczynnym Te Deum, wyrażającym wdzięczność Bogu za wszelkie łaski otrzymane w kończącym się roku. Kto brał udział w takiej Mszy Noworocznej, jest zwolniony z uczestnictwa w obowiązkowej mszy św. w dniu 1 stycznia- Przypada wtedy uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki i jest świętem nakazanym.  Jest to najstarsze maryjne święto, choć do liturgii Kościoła wprowadzone dość późno – w roku 1931 przez papieża Piusa XI na pamiątkę 1500. rocznicy III Soboru Powszechnego w Efezie w roku 431.

W naszym kościele odbyło się wieczorne nabożeństwo eucharystyczne na zakończenie roku, a 1 stycznia obowiązywał niedzielny porządek mszy św. Życzymy wszystkim Parafianom i Księdzu Proboszczowi błogosławionego roku 2022. 

Skip to content