„Do pełnej kontemplacji oblicza Pańskiego nie możemy dojść o własnych siłach, ale jedynie poddając się prowadzeniu łaski. Tylko doświadczenie milczenia i modlitwy stwarza odpowiednie podłoże, na którym może dojrzeć i rozwinąć się bardziej prawdziwe, adekwatne i spójne poznanie tajemnicy” (Jan Paweł II Novo Millennio Ineunte, 20).

V KARKONOSKI ORSZAK TRZECH KRÓLI

Po raz piąty w Uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Jeleniej Góry przeszedł barwny Orszak Trzech Króli, zorganizowany przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego. W organizację i przebieg marszu zaangażowało się wiele osób, a przede wszystkim nasz Ks. Proboszcz Mariusz Majewski, który był głównym prowadzącym. Zdołał on zachęcić do udziału licznych wiernych z naszej parafii.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. z góralską oprawą muzyczną w jeleniogórskiej bazylice, którą celebrował ks. Rektor Bogdan Żygadło i nasz ks. Proboszcz. Po jej zakończeniu, o godz. 13:00 na ulice miasta wyruszył wielobarwny, wielotysięczny i rozśpiewany korowód, by dotrzeć do stajenki usytuowanej na Placu Ratuszowym. Pochód otwierała gwiazda, przywieziona przez górali, którzy szli na czele. Zaraz za nią straż honorową pełniła Gwardia Matki Bożej z parafii MB Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach. Trzej Królowie, symbolizujący trzy znane w ówczesnym świecie kontynenty: Europę, Afrykę i Azję jechali konno. W rolę królów wcieli się Mirosław Dębski, Zbigniew Sośnicki i Grzegorz Dąbrowski.

W tym niezwykłym tłumie, podążającym do jeleniogórskiego Betlejem szły
z rodzicami również małe dzieci przebrane za aniołki i pastuszków. Celem marszu był Plac Ratuszowy. Tam przed Miejskim Ratuszem stanęła scena z inscenizacją stajenki, w której narodził się Jezus. Kolorowy korowód pokłonił się Świętej Rodzinie. Później wszyscy wspólnie kolędowali. Rola Maryji, Józefa i Dzieciątka stała się udziałem Klaudii i Rafała Ostojewskich.

Po drodze na uczestników orszaku czekało wiele atrakcji. W drodze odegrane zostały cztery sceny tematyczne Scenkę pierwszą przygotowali wolontariusze ŚDM, drugą uczniowie Publicznego Katolickiego Gimnazjum u św. Pankracego. Wizytę u Heroda przedstawili harcerze – „Skauci Europy”, a przedszkolaki ze „Stokrotki” przekonywały, że zło jest złe, a dobro dobre.

Po dotarciu do jeleniogórskiej stajenki, ks. Bogdan Żygadło odczytał fragment Ewangelii św. Mateusza, a potem dawaliśmy świadectwo swojej wiary poprzez wspólne kolędowanie.  

tekst i zdjęcia: Barbara Ludorowska

Galeria zdjęć:

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze

V Orszak 3 Króli w Jeleniej Górze